Безпека в Інтернеті. Пам’ятка для батьків
За даними міжнародного дослідницького проєкту ESPAD, у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно 50% – 4 та більше годин.
За даними ЮНІСЕФ в Україні, майже 50% підлітків були жертвами кібербулінгу. Кожна третя дитина прогулювала школу через кібербулінг. 75% підлітків у анонімному опитуванні підтвердили те, що Instagram, TikTok і Snapchat є основними соціальними платформами для цькування.
Тому варто дотримуватися правил.
1. Розмістіть комп’ютер у кімнаті, яку використовують усі члени родини.
Іноді діти тримають у секреті те, що вони користуються Інтернетом. Вони можуть не бажати того, аби їх батьки були в курсі їх дій в мережі. Крім того, Ви можете використовувати інтернент разом із дитиною.
2. Використовуйте будильник для обмеження часу, який дитина проводить в Інтернеті. Заздалегідь погодьте тривалість перебування в Інтернеті.
Ігрова комп’ютерна залежність стала великою проблемою в усьому світі. Обговоріть час перебування дитини в Інтернеті та домовтесь про використання будильника. Таким чином, Ви уникнете можливих конфліктних ситуацій.
3. Використовуйте технічні засоби захисту: батьківського контролю в операційній системі, антивірус і спам-фільтр.
Запросіть спеціаліста, який налаштує операційну систему вашого комп’ютера і покаже як працювати з батьківським контролем. Краще один раз побачити, аніж багато разів почути. Не використовуйте у себе вдома комп’ютер, який технічно є незахищеним.
4. Створіть «Сімейні Інтернет-правила», що містять правила онлайн-безпеки для дітей.
Діти навчаються шляхом експериментування. Якщо ви зацікавлені у тому, аби Ваша дитина навчалась не на своїх власних помилках – якомога частіше обговорюйте теми, пов’язані із Інтернетом. Ви можете розказати, наприклад, про достовірність інформації, розташованої в мережі.
5. Проводьте більше часу із дитиною. Всіляко заохочуйте обговорення тем, пов’язаних із Інтернетом.
В житті кожного трапляються помилки. Гарний рецепт побудови довірливих відносин – щоденне спілкування і спільне проведення вільного часу. В невимушеній ситуації набагато легше обговорювати «складні» питання.
6. Навчайте дітей критично ставитись до інформації в Інтернеті і не повідомляти конфіденційні дані он-лайн.
Повідомте дитині, що практично кожен може створити свій сайт і при цьому ніхто не може проконтролювати достовірність інформації.